Kulturë

Sot ditëlindaj e poetit martir, si u ekzekutua Genc Leka nga regjimi komunist

Nga Rexhep POLISI Sot ka ditëlindjen poeti martir, Genc Leka! Genci sot do të ishte 83 vjeç nëse nuk do të ishte pushkatuar nga regjimi komunist. Më 17 korrik 1977 Genc Leka dhe kushëriri i tij, poeti Vilson Blloshmi u pushkatuan regjimi komunist me akuza të sajuara nga për gjoja …

Read More »

Tregtari dhe xhindi

RRËFENJË ARABE Rashid Abdyl Perkthieu: Agim Xh. Deshnica Na ishte njëherë një tregtar. Në ditët e para të qershorit, kur moti qe zbutur ca, teksa në qiell nuk dukej asnjë re, ai vendosi të shtegtonte nëpër vende, që nuk i kishte  parë kurrë, e andej të takohej edhe me një …

Read More »

Musine Kokalari, shkrimtarja me duart e arta

Nga Agim Xh, Deshnica Ndërsa shfletojmë librat e letërsisë së dënuar, na dalin parasysh, si mirazh në shtegtimin e dhimbshëm, poetët e shkrimtarët e lirisë, Musine Kokalari, e munduar në burg  e internim, e harruar në vetmi deri në fund të jetës; poetët atdhetarë françeskanë, të masakruar mizorisht; poetët Namik …

Read More »

Festë e madhe sot në Tiranë/ Nga Ramë Lahaj tek këngëtarja e njohur nga Maqedonia e Veriut. Çfarë pritet të ndodhë

Tenori i famshëm Ramë Lahaj është një prej artistëve më të suksesshëm shqiptarë, zëri i të cilit ja ngritur peshë skenat më të mëdha botërore. Por sot, më 19 Mars, Lahaj, me performancën e tij, do të jetë i pranishëm në Tiranë, në një Koncert Gala dedikuar 25-vjetorit të themelimit …

Read More »

Sot ditëlindja e poetit martir, si u ekzekutua Vilson Blloshmi nga regjimi komunist

Nga Rexhep POLISI Sot është ditëlindja e poetit martir, Vilson Blloshmi. Sivjet Vilsoni do të ishte 76 vjeç, por jeta e tij u këput me plumb nga regjimi komunist. Më 17 korrik 1977 Vilson Blloshmi u pushkatua bashkë me Genc Lekën me akuza të sajuara nga regjimi komunist për gjoja …

Read More »

Integrimi i dijes në librin “Arsimi në demokracinë e brishtë” të profesor Bardhyl Musai!

Prof. dr. Enver Bytyçi Edukimi dhe arsimimi janë detyra dhe përgjegjësia më e madhe e një shteti serioz, me vizion dhe që punon për të ardhmen e vendit e të kombit të tij. Pikërisht për të realizuar këtë mision na vjen në ndihmë një libër jo vetëm interesant, por me …

Read More »

Tërbim në lumin Zambezi

Michael Eric Dyson -Tregim- Përkheu Agim Xh. Deshnica – Mirë se erdhët në Zambez! – i përshëndeti Pol Templeri gjashtë turistët, që do të shoqëronte me kanoe e kajak nëpër lumin e madh afrikan. Teksa lundrat bënin përpara drejt ujëvarës së zhurmëshme Viktoria, grupi shpresonte të shihte nga afër elefantët, …

Read More »

Andej nga vrau veten poeti Sergej Esenin…

Nga Visar ZHITI – Hija e tij në Shqipëri… jo, në Lushnje dhe elegjia ime në Shën Petërsburg – 1. Edhe kur s’dinim gjē, tē vegjēl, nē provincē, çuditērisht e dinim se para njē Viti të Ri, pikërisht më 28 dhjetor, atje larg në Rusi, tutje, poeti Sergej Esenin, aq …

Read More »

Në mjegulla tragjedie

Agim Xh. Deshnica NË MJEGULLA TRAGJEDIE Shekspiri mendueshëm ecën në muzg, Pelerinë e flokë supeve, era ia trazon. Ngjitet e ngjitet nëpër shkallët e gurta. Shfaqet lart nën hije resh të murme, në kulla, bedena këshjellash tragjike. Në pallatet e ngrysur hyn, shkel në gjurmë, mbretërish e mbretëresash, princash e …

Read More »