Politike

Gjekmarkaj në Londër: Lideri i opozitës i burgosur politik! Shpallja “non grata” pa informacion

Nënkryetari i Kuvendit, njëkohësisht edhe nënkryetar i PD, Agron Gjekmarkaj ndodhet në një vizitë në Londër, në parlamentin anglez, ku është pritur nga z. Martin Vicker, deputet i Dhomës së Komunave, një personalitet i njohur i politikes britanike, kryetar i grupit të miqësisë me Shqipërinë. Në postimin e tij në …

Read More »

Kryebashkiakja e Durrësit i dha kunatit tender pa garë dhe me fond limit

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako nuk dha detaje në lidhje me dëshminë që dha në prokurorinë e posaçme të premten, duke kyçur gojën me argumentimin e sekretit hetimor. Megjithatë, ajo përjashtoi të ishte thirrur nga prokurorët e posaçëm për të dhënë shpjegime në lidhje me inceneratorët. Si kryetare …

Read More »

Dumani: Drejtues të lartë të Policisë së Shtetit bashkëpunëtorë me krimin e organizuar

Kreu i SPAK, Altin Dumani ngriti shqetësimin se ka disa punonjës të lartë të policisë së shtetit që bashkëpunojnë me krimin e organizuar. Gjatë raportimit në Komisionin e Ligjeve, Dumani theksoi se vetë SPAK ka proceduar rreth 70 punonjës policie. Dumani u shpreh se është ulëritëse fakti se punonjës policie …

Read More »

Dumani: Bankat po pastrojnë paratë e mafias me ndërtimet

Kreu i SPAK, Altin Dumani po raporton sot në Komisionin e Ligjeve për raportin vjetor të SPAK gjatë vitit 2023. Gjatë fjalës së tij, Dumani deklaroi se investimi në pasuri të paluajtshme dhe ndërtimi është forma më e shpeshtë e pastrimit të parave në vend, ku shpesh janë të përfshira …

Read More »

Bufi i Roskovecit thirret në SPAK, ja për çfarë akuzohet

Kryebashkiakija e Roskovecit, Majlinda Bufi është paraqitur paraditen e kësaj të mërkure në Prokurorinë e Posaçme. Ndaj saj ka një kallëzim në Prokurorinë e Posaçme pas një videoje të shfaqur në një emision investigativ pak muaj më parë, ku kryebashkiaja e Roskovecit shihej teksa i bënte presion me shkarkim nga puna një …

Read More »

Infrastruktura në Vlorë lëngon çdo ditë e më shumë!

Nga Rezenbrik Serjani PD Dega Vlorë Bashkia Vlorë, e cila ka një vit e përgjumur, qysh nga zgjedhja e Dredhës së Ri, i cili për rreth një vit ende nuk i di si duhet detyrat që ka “qytetari i parë”, e ka vendosur Vlorën në një labirint të shëmtuar infrastrukturor. …

Read More »

Inceneratori fantazëm i Tiranës mori 3,8 milionë euro në 4 muaj!

Teksa investimet publike nga buxheti i shtetit kanë pësuar rënie të ndjeshme si me planin dhe faktin e vitit të kaluar në tre muajt e parë të vitit, pagesat buxhetore për inceneratorin e Tiranës, një objekt që nuk ekziston, po shënojnë progres. Të dhënat nga Data Baza Lokale e Spending Data …

Read More »

Ekspertja e ekonomisë: Punëtorët e huaj e shohin vendin tonë si trampolinë për t’u larguar

Zana Guxholli, eksperte në fushën e ekonomisë, në emisionin “Open” në News24 tha se, nuk kemi një hartë të detajuar lidhur me profesionet që kërkohen në Shqipëri. Në emision është trajtuar çështja nëse 40 mijë filipinas mund të zgjidhin problemin e boshllëkut të krijuar në tregun shqiptar, për shkak të …

Read More »

Kush janë dy ministrat që kanë përdorur “SKY” e “Encrochat” dhe kanë kriminelët miq shtëpie

Ish-drejtuesi i lartë i policisë, Shemsi Prençi ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme teksa tha se dy ministra aktualë të qeverisë kanë përdorur aplikacionet “SKY” dhe “Encrochat”, dhe se personazhe të botës së krimit i kanë miq shtëpie. I ftuar në Ora News, Prençi  tha gjithashtu se …

Read More »

Veliaj drejt burgut, nis hetimi pasuror ndaj gjithë familjes së tij, hetim në banka

Të martën, agjentët e BKH-së ka shkuar për të mbledhur materiale e dokumente në lidhje me pasuritë dhe transaksionet e bëra nga shtetasi Erion Veliaj dhe vëllai i tij Arbër Veliaj. Oficerët e BKH-së kanë shkuar sot në disa banka të nivelit të dytë për të mbledhur dhe për të …

Read More »